top of page
  • דף פייסבוק מודולר או | Modular O
  • White Instagram Icon
1234.png

מה זה סינטיסייזר מודולרי?

הסינתיסייזר המודולרי מהווה את האב הרוחני של כל סוגי הסינתיסייזרים שאנו מכירים.

מערכות הסינתזה המודולרית המקוריות היו מכשירים אנלוגיים מסיביים, אולם היום ניתן למצוא אותו גם בגירסאות דיגיטליות או כתוכנת מחשב (Plug-in). הסינתיסייזרים המודולריים הראשונים ששווקו באופן מסחרי פותחו במקביל על ידיR. A. Moog Co.  ו-Buchla  בשנת 1963; באותן שנים סינתיסייזרים היו מגושמים ויקרים באופן יוצא דופן, אולם כיום הדברים קצת השתנו. תודות להתקדמות הטכנולוגיה, גודל ומחיר הם כבר לא בעיה.

כל מערך סינתזה מודולרי מורכב ממספר מכשירים בעלי תפקידים שונים הנקראים מודולים. למרות שהמודולים נפרדים זה מזה, ניתן לחבר אותם אחד לשני על ידי שימוש בכבלים (Patch Cables) או מטריצות חיווט. כך ניתנת למשתמש האפשרות ליצור סוגי צליל מעניינים באמצעות הוספה או הסרה של אלמנטים שונים מהמערך וביצוע שינויים בסדר ובאופן החיווט של המכשירים.
להמשך קריאה...

מוצרים פופולארים

לקטלוג סינתיסייזרים עם מקלדת, שאר כלי נגינה ואביזרים מוזמנים גם לבקר גם ב-Next-Pro

moduarsynth

לכל מודול יש יציאת "Voltage" שמסוגלת לתפקד כיציאת אודיו או לשלוח סיגנאל שליטה שיווסת או יתזמן מודולים אחרים. תקני הייצור של המכשירים הללו תוכננו כך שניתן יהיה לשלב בין מודולים של יצרניות שונות במערך אחד, כאשר כולם מפרשים מתחר בקרה של וולט אחד כשווה ערך לאוקטבה (1V/octave) ובעלי סף תחתון זהה עבור מעגלי ה-Gate/Trigger שלהם שמספקים תאימות כללית. הפונקציות המודולריות העיקריות הן: אות (Signal), בקרה (Control) ולוגיקה / תזמון וכאמור, הכניסות והיציאות של המכשיר בנויות לעבוד עם מתח חשמלי.

בימינו מגוון הדגמים הוא אין-סופי, אבל אפילו שני מודולים בעלי פונקציות זהות לא תמיד יהיו בעלי סט זהה של כניסות ויציאות, פונקציות שליטה דומות וכדומה. בהתאם למידת המורכבות שלהם, ניתן בדרך כלל לחלק מודולים ל-2 קטגוריות: מקורות (Sources), כמו למשל אוסילטורים, ומעבדים (Processores) דוגמת פילטר. דוגמאות למכשירים מורכבים יותר שתמצאו לעתים קרובות כחלק ממערכי סינתזה מודולריים הן Sequencer ליצירה של קטעים מוסיקליים, Vocoder לשליטה בצליל הסינתיסייזר באמצעות הקול או אפקטים כמו Frequency Shifter שמאפשרים חקירה של מגוון אפשרויות צליל מסקרנות. ניתן להשתמש בכל מקור מתח כ-Control Voltage עבור סינתסיזייר מודולרי, כל עוד הוא נשאר בטווח השימושי עבור המכשיר, בדרך כלל -15V - +15V. כמה מהמודולים הנפוצים ביותר הם (לחצו על שם המודול שמעניין אתכם לפרטים נוספים):

Voltage Controlled Oscillator (VCO) – הוא מכשיר המשתמש במתח חשמלי בכדי לייצר תופעה הנקראת "תנודה" (Oscillation) המפיקה צליל. המתח החשמלי שמגיע אל המכשיר ייקבע את גובהו (Pitch).

Voltage Controlled Filter (VCF) – הוא מכשיר המקבל אות אודיו ומסוגל לבצע חיתוך/הגברה של תדר או קבוצת תדרים מסויימת מתוכו על מנת לשנות את הגוון שלו. ישנם מספר סוגים של פילטרים, כאשר הנפוצים ביניהם הם ה-Low Pass שחותך את כל התדרים מעל נקודה מסויימת  ו-High Pass שחותך את כל התדרים מתחתיה.

Low Frequency Oscillator (LFO) – הוא אוסילטור שתוכנן לעבוד בתדרים נמוכים במיוחד. הוא עשוי להשלט באמצעות מתח (Voltage Controlled) או אמצעים אחרים כמו ויסות דיגיטלי. מחזור של ה-LFO עשוי לקחת משניות בודדות ועד כמה דקות והוא משמש בדרך כלל על מנת לשלוט בפרמטרים שונים של מודולים אחרים.

Voltage Controlled Amplifier (VCA) – מגבר הנשלט באמצעות מתח, שתפקידו לבצע שינויים בעוצמה של הצליל. בדרך כלל מדובר במכשיר שלא מבצע אף הגברה של האות כשלעצמו (Unity-gain amp) אלא מבצע שינויים בהגבר בתגובה למתח שליטה הזורם אליו. עקומת ההיענות של המגבר עשויה להיות לינארית או אקספוננציאלית.

Envelope Generator (EG) – מכשיר לוויסות מתח. בדרך כלל משמש לשליטה בפרמטרים של מודולים אחרים באופן צפוי מראש. מרבית ה-Envelope Generators בימינו מציעים שליטה ב-4 אספקטים של האות: Attack, Decay, Sustain ו-Release.

Mixer – מכשיר שתפקידו העיקרי הוא להוסיף מתחים חשמליים. במרבית המקרים נעשה בו שימוש על מנת לאזן בין עוצמת האות של שני מקורות.

מקור רעש (Noise Source) – מקור שפולט מתח אקראי. סוגים נפוצים של רעש שנמצאים בשימוש של סינתסיזיירים כוללים רעש לבן (White Noise), רעש ורוד (Pink Noise) ורעש בתדרים הנמוכים (Low Frequency Noise).

מעבדים (Processors) – מודולים שכוללים גם כניסה וגם יציאה. ייתכן ויכללו גם כניסה עבור אות שליטה. בדרך כלל נעשה בהם שימוש על מנת לבצע מניפולציות שונות על הצליל המגיע מהמקור (דוגמת VCO).

Sequencer – מכשיר שתפקידו לאפשר יצירה, עריכה או נגינה אוטומטית של מוסיקה. ציר הזמן שלו מחולק לצעדים (Steps) וכולל זרם אות נכנס עבור כל צעד, אותו הוא פולט דרך היציאה כאשר הגיע תורו של הצעד. הצעדים מתקדמים ב-BPM קבוע שניתן להגדיר ידנית או לסנכרן עם מכשירים אחרים. שימוש נפוץ של ה-Sequencer הוא חיווט אל האוסילטור על מנת ליצור תפקידים מוסיקליים, או חיווט למקורות מודולצייה כך שישתנו בקצב קבוע במהלך הנגינה.

Slew Limiter – הוא בדרך כלל פילטר Low Pass הפועל בתדרים שאיננו מסוגלים לשמוע. כאשר משתמשים בו על מנת לספק Control Voltage לאוסילטור, אפשר ליצור בעזרתו אפקט Glide/Portamento.

לקביעת פגישת ייעוץ והדגמה התקשרו היום
 054-4209524 אורי לנג
Tiptop Audio Eurorack | טיפטופ אודיו יורוראק
Mutable Instruments Eurorack | מיוטל אינסטרומנטס יורוראק
תכירו את החברה שכובשת את היורוראק
מייקנויז ישראל יורוראק | makenoise Israel Eurorack
4MS Eurorack | 4אמאס
bottom of page